• T.R. Miller Cross Country 2019

    T.R. Miller Cross Country 2019

    9-7 Saturday Pace Patriot Invitational Pace, FL 8:00 am

    9-14 Saturday Gulf Coast Stampede Pensacola, FL 8:00 am

    9-21 Saturday Central Alabama XC Meet Grady, AL 8:00 am

    9-28 Saturday Battle of the Bay Loxley, AL 8:00 am

    10-5 Saturday T.R. Miller Challenge Brewton, AL 8:30 am

    10-12 Saturday Montgomery Academy Invite Grady, AL 8:00 am

    10-19 Saturday Tiger Classic Auburn, AL 8:30 am

    10-31 Thursday 3A Sectionals Loxley, AL 9:00 am

    11-9 Saturday AHSAA State Meet Moulton, AL TBA Head 

    Comments (-1)
  • 2018 TRM Cross Country Schedule

    Comments (-1)
  • Cross Country History

    GIRLS CROSS COUNTRY

    2017 3A Girls Cross Country State Champions

    2016 3A Girls Cross Country State Runner Up

    2015 3A Girls Cross Country State 3rd Place

    2013  3A Girls Cross Country State Runner Up

    2012 3A Girls Cross Country State Runner Up

    2011 3A Girls Cross Country State 3rd Place

    2010 3A Girls Cross Country State Runner Up

    2009 3A Girls Cross Country State Runner Up

    2008 3A Girls Cross Country State Runner Up

    Invidividual State Championships

    2017 3A--Olivia Blackmon, T.R. Miller, 18:56.99 (5k)

    2016 3A—Allie Nelson, T.R. Miller, 18:53:29 (5K)

    2013 3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 17:55.18 (5K)

    2012 3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:47.42 (5K)

    2011 3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:20.07 (5K)

    2010 3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:41.54 (5K)

    2009 3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:53.96 (5K)

    1986 4A-5A-Kate Price, T. R. Miller, 13:44.5 (2 miles)

    Comments (-1)
  • Cross Country State Championship Results

    Image may contain: 6 people, people sitting and indoor

     

    Congratulations to TRM Cross Country!  Girls are 3A State Champions.  Olivia Blackmon took first place!  Boys finish 4th for Miller's boys best team finish!                                                                                   Way to GO TIGERS!

    2017

    Girls: 1st PLACE!  TR Miller PTS: 59 1 6 14 17 21 24 25 
    Total Time: 1:44:53.85 
    Average: 20:58.77 

     1st place  Olivia Blackmon  TRM 18:56.99 

     6 Jordan Thompson TR Miller 20:29.78 

     16  Celeste Thomas  TR Miller 21:38.80 14

     21  Elisabeth Coleman  TR Miller 21:44.95 

     27  Rebecca Ann Moore  TR Miller 22:03.33

    31 Madison Lum  TR Miller 22:16.86  

     58  Sydney Lucas 8TR Miller 23:13.89 

    Boys: 4th place TR Miller PTS:133 SCORES:18+21+22+34+38 (42+44) TIMES:1:04 1-5 Split | 18:24 Avg

     Tailand Mitchell  TR Miller 17:56.91

    26 Rider Jernigan TR Miller 18:05.69 

    27 Micah Flores  TR Miller 18:09.28

    45 Sam Kelley  TR Miller 18:51.05

    50 Tucker McDaniel TR 19:01.04

    55 Tyler Thomas TR Miller  19:09.14

    60 Brooks Feeley TR Miller 19:17.63 

    71 Joe Lutrell  TR Miller 19:34.57

    76 Justus Bailey  TR Miller 19:43.94

    87 Tanner McDaniel  TR Miller 20:08.08

    Image may contain: 18 people, people smiling, people standing and outdoor

     

    2016

    GIRLS 2nd place TR Miller Pts: 86 Scorers: 1+6+25+26+28 (35+43) TImes: 3:34 1-5 Split | 21:17 Avg

    1 Allie Nelson  TR Miller 18:53.29

     7. Olivia Blackmon  TR Miller 20:25.51

    33. Madison Lum TR Miller 22;19.86
    34. Carmen Knowles 12 TR Miller 22:21.18

    36 Elisabeth Coleman TR Miller 22:28.05

     44.Hannah Douglas TR Miller 22:42:60

    55 Rebecca Ann Moore TR Miller 23:02.01

    62 Payton Baxter 12 TR Miller 23:24.09

    73 Emily Morgan TR Miller 23:39.04

    92 Samantha Morris 9 TR Miller 24:23.37

     

    BOYS 6th place  TR Miller PTS: 162 Scorers: 14+25+37+40+46 (48+49) Times: 1:34 1-5 Split | 18:49 Avg

    18.  Travis Carlson TR Miller 17:56:81

    31 Tailand Mitchell 10 TR Miller 18:29.79

    47 Micah Flores 10 TR Miller 19:00.61

    51 Tucker McDaniel TR Miller 19:07:65

    62. Jordan Delawerence 10 TR Miller 19:31:29

    65.  Rider Jernigan TR Miller 19:39.71

    68.  Tanner McDaniel 11 TR Miller 19:44:58

    117 Joe Lutrell 8 TR Miller  21:19:08

    130.  Gavin McNeil TR Miller 22:38.49

    135 Brandon Coleman 9 TR Miller 23:33.02

     
     2015
    Girls: 3rd place TR Miller PTS: 83 SCORES: 2+16+20+22+23 (39+49) TIMES: 2:52 1-5 Split | 21:17 Avg
     
     2nd place Allie Nelson TR Miller 19:07:00 
    23  Olivia Blackmon TR Miller 21:36.59
    27 Tarah Townsend  TR Miller 21:47:03
    30 Madison Lum TR Miller  21:58:01
    31  Carmen Knowles  TR Miller 21:59.40
    53  Hannah Douglas  TR Miller 22:59.14
    66 Samantha Morris TR Miller 23:26.38 49
    67 Sarah Byrd TR Miller 23:29.31
    69 Ora Nelson  TR Miller 23:37:38
    72 Payton Baxter TR Miller 23:44.68
     
    Boys: 6th place TR Miller PTS: 189 SCORES: 20+32+43+46+48 (53+58) TIMES: 1:26 1-5 Split | 18:45 Avg
     
    25  Travis Carlson  TR Miller 17:47.40
    44. Micah Flores  TR Miller 18:34.23
    63 Tucker McDaniel TR Miller 19:03.45
    67 Andrew Pollite  TR Miller 19:09.63
    70 Tailand Mitchell  TR Miller 19:31.61
    80 Rider Jernigan  TR Miller 19:28.30 53
    87 Noah Morris TR Miller 19:39.64
    90 Tanner McDaniel TR Miller 19:42.07
    125 Joe Lutrell TR Miller 22:03:09
     
    2014
    Girls: 7th Place TR Miller PTS: 188 SCORES: 5+32+46+50+55 (62+67) TIMES: 4:46 1-5 Split | 22:44 Avg
    6 Allie Nelson TR Miller 19:32.88
    40 Tarah Townsend  TR Miller 22:23.77
    58 Sarah Byrd  TR Miller 23L22.87
    68  Madison Lum  TR Miller 24:01;80
    76 Carmen Knowles TR Miller 24:19.60
    88 Payton Baxter  TR Miller 25:22.57
    95  Ora Nelson  TR Miller
    96 Kelsi Lum  TR Miller 
     
    BOYS:
     Travis Carlson  TR Miller 18:27.88
     Micah Flores TR Miller 19:21.06
    101  Noah Morris  TR Miller 20:26.63
    105  Walker Harris  TR Miller 20:36.43
     
    2013
    GIRLS: 2nd PLACE TR Miller PTS: 74 SCORES: 1+3+9+18+43 (46+55) TIME: 4:32 1-5 Split | 20:12 Avg
    1st Place  Karisa Nelson  TR Miller 17:55.18
    3rd  Katie Nelson  TR Miller 19:04.21
    9th Allie Nelson  TR Miller 20:13.87
    18 Kelsi Lum  TR Miller 21:20.88
    46 Tarah Townsend TR Miller 22.27.90
    49  Amber Terry TR Miller 22:43.32
    60 Sarah Byrd TR Miller 23:14.06
    63 Sarah Byrd TR Miller 23.18.72
    79  Morgan Rowell TR Miller 24:14.17
    104 Shelby Evans TR Miller 25:42.39
     
    BOYS
    25 Christian Carlson TR Miller 17:55.90
    60  Travis Carlson 9 TR Miller 18:47.00
     
    2012
    2nd PLACE TR Miller 71 1 6 9 23 32 52 59
    Total Time: 1:44:16.57
    Average: 20:51.32
     
     1st PLACE Nelson, Karisa TR Miller 18:47.42
    6 Nelson, Allie 8 TR Miller 20:16.12 6
    9 Nelson, Katie 11 TR Miller 20:38.07 
    26 Norton, Lindsay TR Miller 22:01.46 
    36 Terry, Amber  TR Miller 22:33.50 
    62 Baxter, Peyton TR Miller 23:49.74 
    71 Rowell, Morgan 11 TR Miller 24:16.27 
    78 Evans, Shelby 9 TR Miller 24:46.87 
    83 Schoonover, Auburn 9 TR Miller 25:06.20 
     
    BOYS
    3rd PLACE Stokes, Rob 12 TR Miller 17:03.32 
    19  Carlson, Christian 11 TR Miller 18:19.13 
    53 Frezell, Carter 10 TR Miller 19:30.38 
     
     
     
    Comments (-1)
  • Congratulations to TRM Cross Country!  Girls are 3A State Champions.  Olivia Blackmon took first place!  Boys finish 4th for Miller's boys best team finish!                                                                                   Way to GO TIGERS!

    2017

    Girls: 1st PLACE!  TR Miller PTS: 59 1 6 14 17 21 24 25 
    Total Time: 1:44:53.85 
    Average: 20:58.77 

     1st place  Olivia Blackmon  TRM 18:56.99 

     6 Jordan Thompson TR Miller 20:29.78 

     16  Celeste Thomas  TR Miller 21:38.80 14

     21  Elisabeth Coleman  TR Miller 21:44.95 

     27  Rebecca Ann Moore  TR Miller 22:03.33

    31 Madison Lum  TR Miller 22:16.86  

     58  Sydney Lucas 8TR Miller 23:13.89 

    Boys: 4th place TR Miller PTS:133 SCORES:18+21+22+34+38 (42+44) TIMES:1:04 1-5 Split | 18:24 Avg

     Tailand Mitchell  TR Miller 17:56.91

    26 Rider Jernigan TR Miller 18:05.69 

    27 Micah Flores  TR Miller 18:09.28

    45 Sam Kelley  TR Miller 18:51.05

    50 Tucker McDaniel TR 19:01.04

    55 Tyler Thomas TR Miller  19:09.14

    60 Brooks Feeley TR Miller 19:17.63 

    71 Joe Lutrell  TR Miller 19:34.57

    76 Justus Bailey  TR Miller 19:43.94

    87 Tanner McDaniel  TR Miller 20:08.08

     
  • Congratulations to T.R. Miller's Cross County team for winning 2nd (Girls) and 6th (Boys) in 3A State Championship.

    http://www.brewtonstandard.com/2016/11/12/nelson-places-first-at-state-girls-finish-2nd/Courtesy photo Pictured is the T.R. Miller XC team at state in Oakville. The team finished in second place. Senior Allie Nelson (center) led all in the girls' division with a time of 18:53.29.
    Allie Nelson took 1st place! http://www.al.com/sports/index.ssf/2016/11/meet_the_12_individual_champio.html#4
     
    1 Pleasant Valley HS 70 3+9+17+19+22 (24+29) 2:02 1-5 Split | 21:11 Avg
    2 TR Miller Girls 86 1+6+25+26+28 (35+43) 3:34 1-5 Split | 21:17 Avg
    1st Allie Nelson TR Miller18:53.291
     
    7Olivia Blackmon TR Miller20:25.51
     
    33Madison Lum TR Miller22:19.86
     
    34Carmen Knowles TR Miller22:21.18
     
    36Elisabeth ColemanTR Miller22:28.05
     
    44Hannah Douglas TR Miller22:42.60
     
    55Rebecca Ann Moore TR Miller23:02.01
     
    62Peyton Baxter TR Miller23:24.09
     
    6 TR Miller BOYS 162 14+25+37+40+46 (48+49) 1:34 1-5 Split | 18:49 Avg
     
    18 Travis Carlson
    TR Miller 17:56.81
     




    31 Tailand Mitchell
    TR Miller 18:29.79






    47 Micah Flores
    TR Miller 19:00.61






    51 Tucker McDaniel
    TR Miller 19:07.65






    62 Jordan Delawerence
    TR Miller 19:31.29






    65 Rider Jernigan
    TR Miller 19:39.71






    68 Tanner McDaniel
    TR Miller 19:44.58






    117 Joe Lutrell
    TR Miller 21:19.08






    130 Gavin McNeil
    TR Miller 22:38.49






    135 Brandon Coleman
    TR Miller 23:33.02


    http://al.milesplit.com/articles/196492-state-meet-recaps-find-out-what-happened-
     

     
     
    From Brewton Standard: https://www.brewtoncityschools.org/site/default.aspx?DomainID=28
    TRM XC strong in Jay
    Published 6:09pm Monday, October 10, 2016
       Comments

    Nelson,Blackmon ranked top in region

    The TRM cross-country team had a good outing Saturday at the 12th annual J.D. Mac XC Invitational in Jay, Fla.

    The girls’ team finished second overall with a total time of 1:45:35. Leading Miller and placing first overall was Allie Nelson with a time of 18:24.85. With her time, Nelson is ranked No. 1 in 3A Region 1 and all of 3A, and No. 4 in the state.

    Other notable top 20 times for the girls were:

    • Olivia Blackmon, fifth place, with a time of 19:57.90. Blackmon is ranked No. 2 in 3A-Region 1 and No. 4 in all of 3A;

    • Carmen Knowles, 14th place, with a time 21:52.92;

    • Madison Lum, 17th place, with a time of 22:08.54.

    The boy’s team placed third overall out of 16 teams with a time of 1:31:48. Leading the team was ninth place finisher Travis Carlson with a time of 17:31.72.

    Other notable times for the boys were:

    • Micah Flores, 13th place, with a time of 12:52.78;

    • Tailand Mitchell, 28th place, with a time of 18:43.18;

    • Tucker McDaniel, 38th place, with a time of 18:54.71.

    The cross-country team will compete Sat., Oct. 22 in the Auburn Tiger Classic in Auburn, beginning at 8 a.m.